Op welke gebied moet er relatief het meeste bezuinigd worden?

 
 
Add to Google CDJA publications on issuu CDJA Wikipedia CDA Vandaag
 
Nieuwsbrief
 




Velden gemarkeerd met een * zijn verplicht
 
Zoeken
 
 
 

CDJA Tweets

Bestuursblog

Herman van der Bent

Het is 30 juli. Midden in de zomer. Terwijl menigeen op vakantie is of ergens lekker op een terras van de zon ...

Lees meer...

 

Nieuws

AB kiest voor effectieve besteding OS-budget

Verslag AB-vergadering 16 december

Tijdens de Algemeen Bestuursvergadering van 16 december zijn twee resoluties van de werkgroep Buitenland aangenomen. De werkgroep heeft zich gedurende een langere periode verdiept in het thema ontwikkelingssamenwerking. Twee resoluties met daarin een doordachte visie zijn het resultaat.

Het CDJA wil met de twee aangenomen resoluties over ontwikkelingssamenwerking aangeven dat zij de groeiende kritiek op ontwikkelingssamenwerking serieus neemt. De oplossing hiervoor ligt in haar ogen echter niet in de verlaging van het OS-budget maar in de herstructurering van de besteding ervan. Van de drie kanalen waar ontwikkelingshulp traditioneel langs georganiseerd werd (particulier, bilateraal en multilateraal), is vooral het bilaterale kanaal erg ineffectief gebleken. Het geven van veel begrotingssteun heeft vaak geleid tot het creeëren van een afhankelijkheidsrelatie, machtsbestendiging en ondermijning van het locale democratiseringsproces.

Daarom pleit het CDJA om definitief afscheid te nemen van de ‘top-down’ strategie en de besteding van het OS-budget ‘bottom-up’ te organiseren. In het verleden is gebleken dat investeringen in de private sector van opkomende markten een veel beter middel tegen armoede is dan begrotingssteun. Samen met de zogenaamde  micro-kredieten is dit een vorm van ontwikkelingssamenwerking die de locale verantwoordelijkheid niet wegneemt en de onafhankelijkheid van de ontvangende partij stimuleert.

Het CDJA gelooft dat er, als ontwikkelingssamenwerking langs deze lijnen geherstructureerd wordt, met het huidige OS-budget (0,8% van het BNP) voldoende reële kansen liggen om in ontwikkelingslanden de locale economieën van een stimulans te voorzien om zichzelf verder te ontwikkelen.

De resoluties vind je hier onder Ontwikkelingssamenwerking. Meer informatie over de werkgroep Buitenland vind je hier.